Privredni subjekti koji imaju povezana lica i posluju sa njima, u okviru priprema za izradu finansijskih izveštaja i poreskog bilansa, obavezno izrađuju studiju transfernih cena.
Transferne cene su cene koje se zaračunavaju u transakcijama između povezanih lica. Kada povezana lica ulaze u međusobne transakcije, transferne cene po kojima se te transakcije odvijaju definišu ekonomske odnose između njih, tako što za lice koje je u ulozi prodavca direktno određuju visinu prihoda, a za lice u ulozi kupca visinu rashoda, čime utiču na rezltat poslovanja odnosno na osnovicu za oporezivanje oba povezana lica.
Obzirom da se preko njih može uticati na smanjenje poreske obaveze, transferne cene su podložne proveri svoje tržišnosti i pod posebnom su lupom poreskih vlasti. U nameri da se zaštite poreski prihodi države, poreski propisi insistiraju na proveravanju transfernih cena kroz njihovo poređenje sa cenama utvrđenim po principu „van dohvata ruke“ (cene nepristrasnih transakcija), na zakonom propisan način.
Agencija Olimpija pruža usluge izrade izveštaja odnosno studija o transfernim cenama, koji su neophodni svim poreskim obveznicima koji obavljaju transakcije sa povezanim licima. Predmet analize su transakcije koje se odnose na promet proizvoda i usluga, nematerijalne imovine, finansiranje, kao i zajedničko učešće u troškovima istraživanja i razvoja.
Zakonom o porezu na dobit pravnih lica definisane su sledeće metode za proveru transfernih cena:
U analizi transfernih cena primenjuje se ona metoda koja najbolje odgovara okolnostima konkretnog slučaja, pri čemu je potrebno sagledati:
U skladu sa Zakonom o porezu na dobit pravnih lica i Pravilnikom o transfernim cenama i metodama koje se po pricipu “van dohvata ruke” primenjuju kod utvrđivanja cene transakcija među povezanim licima, u zaključku dokumentacije o transfernim cenama obveznik prvo utvrđuje iznos korekcije transfernih cena za svaku pojedinačnu transakciju sa pojedinačnim povezanim licem, odnosno za svaku vrstu transakcije sa pojedinačnim povezanim licem.
Sabiranjem iznosa korekcija utvrđuje se ukupan iznos korekcije transfernih cena po osnovu transakcija sa pojedinačnim povezanim licem. Obveznik ima pravo da ukupan iznos korekcije transfernih cena po osnovu transakcija sa pojedinačnim povezanim licem umanji za iznos negativne razlike između prihoda po osnovu transakcije sa tim pojedinačnim povezanim licem po ceni utvrđenoj primenom principa „van dohvata ruke” i prihoda po osnovu transakcije po transfernoj ceni, ili iznos negativne razlike između rashoda po osnovu transakcije sa tim pojedinačnim povezanim licem po transfernoj ceni i rashoda po osnovu te transakcije po ceni utvrđenoj primenom principa „van dohvata ruke”. Iznos umanjenja korekcije transfernih cena na prethodno opisan način ne može biti veći od utvrđenog iznosa korekcije transfernih cena na način opisan u članu 31. Stav 2. Pravilnika o transfernim cenama i metodama koje se po pricipu “van dohvata ruke” primenjuju kod utvrđivanja cene transakcija među povezanim licima.
Obveznik uključuje u poresku osnovicu zbir konačnih korekcija transfernih cena po osnovu transakcija sa svim pojedinačnim povezanim licima.